Polecane posty ---> Zmiany w składzie SZAPULUTU

4.04.2019

Fauna&Flora

Flora
Górska flora na północy kraju składa się głównie z gęstej tajgi rosnącej na glebach brunatnych, przede wszystkim z modrzewi i limb. Miejscami można tam spotkać świerk i sosnę. Poza terenami zwartej tajgi i gór znajdują się strefy przejściowe - lasostepy. Strefa lasu kończy się na wysokości 2000 m.n.p.m., dalej góruje roślinność alpejska i łąki. Wschodnią i środkową część kraju porastają stepy - głównie ostnicowe, piołunowe i górskie. Trzecia strefa to pustynie i półpustynie, które występują w Kotlinie Wielkich Jezior i na obszarze Gobi. W dolinach rzek na północy również występuje specyficzna szata roślinna zwana uremem, w której przeważają zarośla topoli, wierzby i czeremchy. 
Roślinność tego kraju obfituje w zioła lecznicze. Wiele z nich wykorzystywane jest przez medyków. Przyroda budzi się po zimie dopiero w połowie czerwca. Wegetacja roślin jest bardzo krótka, bowiem mrozy nadchodzą ponownie już we wrześniu. 
 Przykłady gatunków: Modrzew daurski, Sosna syberyjska, Dąb mongolski, Wiąz syberyjski, Topola osika, Brzoza brodawkowata, Wierzba płacząca, Rokitnik zwyczajny, Saksauł, Karagana syberyjska, Jałowiec chiński, Porzeczka czarna, Tojad mocny, Orlik, Goryczka algida, Stipa Sibirica (Ostnica), Szarotka, Turówka wonna (Żubrówka).
Zanim użyjesz jakiegokolwiek gatunku w swoim opowiadaniu, dokładnie się z nim zapoznaj. Nie chcemy tu przecież stumetrowych saksaułów czy wierzby na ośnieżonym szczycie góry, prawda?


Fauna

W Mongolii spotkamy wiele różnych gatunków zwierząt. Jedne wręcz nam przyjazne, inne wyjątkowo niebezpieczne albo nieprzychylne, nieraz neutralne, o najróżniejszych właściwościach i cechach. W przypadku wyboru towarzysza innego gatunku najpierw przedstaw go adminowi. Poniżej przykłady fauny.
Spośród ssaków: łosie, piżmowce, rosomaki, tarbagany (azjatyckie świstaki), dzikie owce Argali, wilki, niedźwiedzie brunatne, rysie, renifery tajgowe, dżejrany (gazele czarnoogonowe), kułany (osły azjatyckie), sobole, burunduki syberyjskie, koziorożce syberyjskie, pantery śnieżne (irbisy).
Spośród ptaków: pardwy, kuropatwy, czeczotka mongolska, orzeł stepowy, kukułka wschodnia, żuraw stepowy, głuszec zwyczajny, dzięcioł trójpalczasty, wrończyk.
Spośród gadów: mokasyn dalekowschodni.
Spośród płazów: kątoząb syberyjski.
Spośród ryb: lipień, biały łosoś, szczupak, jesiotr bajkalski, lenok.
Zanim użyjesz jakiegokolwiek gatunku w swoim opowiadaniu, dokładnie się z nim zapoznaj. Nie chcemy tu przecież owiec wyrywających drzewa z korzeniami lub kuropatw polujących na konie, prawda?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz. Dziękujemy za opinię!

Szablon
Margaryna
-
Maślana Grafika